119049, Москва,

3 октября – 19 октября
10 октября – 19 октября
12 ноября – 23 ноября
Calculation of elements of spin groups using method of averaging in Clifford`s geometric algebra

Shirokov D.

Advances in Applied Clifford Algebras. 2019. Vol. 29. No. 50. P. 1-12.

Что такое цифровая экономика? Тренды, компетенции, измерение: докл. к XX Апр. междунар. науч. конф. по проблемам развития экономики и общества, Москва, 9–12 апр. 2019 г.

Абдрахманова Г. И., Вишневский К. О., Дранев Ю. Я. и др.

В кн.: XX Апрельская международная научная конференция по проблемам развития экономики и общества. 9–12. апреля 2019. М.: Издательский дом НИУ ВШЭ, 2019. С. 1-82.

Цена возраста: заработная плата работников в старших возрастах

Гимпельсон В. Е., Зинченко Д.

Проблемы рынка труда. WP3. Высшая школа экономики, 2019. № 2311.

состоялось очередное заседание общемосковского научного семинара "МАТЕМАТИЧЕСКИЕ МЕТОДЫ АНАЛИЗА РЕШЕНИЙ В ЭКОНОМИКЕ, БИЗНЕСЕ И ПОЛИТИКЕ".

Dennis Leech, University of Warwick Coventry

Краткая аннотация доклада

Reform of the voting rules which are at the heart of the governance of the IMF and World Bank (the Bretton Woods Institutions or BWIs) is the concern of this paper. We will confine our analysis to the IMF only because the World Bank uses a voting system that is very similar indeed, and also the IMF is the senior institution, for example, membership of the WB being contingent on membership of the IMF. While there are minor differences in details, for example, the relative voting weights of individual countries differ, as percentages, the We seek to consider the existing rules and proposals for change in terms of three principles that we suggest ought to be fundamental: simplicity, transparency and democratic legitimacy. By simplicity we mean that the rules are easy to understand. The voting system should make sense in terms of the purposes of the BWI and How easy are they to understand? Transparency: Do they mean what they appear to mean? We specifically focus on voting power. Democratic legitimacy: can they be justified in a world of representative democracy? How can we reconcile weighted voting with democracy?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Руководители семинара: д.т.н., проф. Алескеров Фуад Тагиевич, д.т.н., проф. Подиновский Владислав Владимирович.
Соруководитель семинара - д.т.н., проф. Миркин Борис Григорьевич.