119049, Москва,

3 октября – 19 октября
10 октября – 19 октября
12 ноября – 23 ноября
Calculation of elements of spin groups using method of averaging in Clifford`s geometric algebra

Shirokov D.

Advances in Applied Clifford Algebras. 2019. Vol. 29. No. 50. P. 1-12.

Что такое цифровая экономика? Тренды, компетенции, измерение: докл. к XX Апр. междунар. науч. конф. по проблемам развития экономики и общества, Москва, 9–12 апр. 2019 г.

Абдрахманова Г. И., Вишневский К. О., Дранев Ю. Я. и др.

В кн.: XX Апрельская международная научная конференция по проблемам развития экономики и общества. 9–12. апреля 2019. М.: Издательский дом НИУ ВШЭ, 2019. С. 1-82.

Цена возраста: заработная плата работников в старших возрастах

Гимпельсон В. Е., Зинченко Д.

Проблемы рынка труда. WP3. Высшая школа экономики, 2019. № 2311.

состоялось внеочередное заседание общемосковского научного семинара "МАТЕМАТИЧЕСКИЕ МЕТОДЫ АНАЛИЗА РЕШЕНИЙ В ЭКОНОМИКЕ, БИЗНЕСЕ И ПОЛИТИКЕ".

Vincent Merlin (University of Caen and CNRS) - "The case of two candidate elections I: The axiomatic approach"

Аннотация доклада:

The objective of  this course is to introduce Social Choice theory by focussing on the most simple case, an election between two candidates only. We then consider a finite population of n voters, who have to decide collectively whether candidate A or candidate B is the best one.

After introducing some notations and definitions, we present the characterization of majority vote due to May (1952):  May's theorem states that simple majority voting is the only anonymous, neutral, and monotone choice function between two alternatives. We discuss the other possibilities proposed by Fishburn (1973) and Murakami (1968) by relaxing the above mentioned conditions.

At last, we wonder whether there exists, for two candidates, a indirect voting system that would always mimic the result of indirect voting.  Recent  papers by Chambers (2008) and Bervoets and Merlin (2010) show that the possibilities are not appealing from a democratic point of view.

Рабочий язык: английский

Текст доклада: Merlin 27.10.10.pdf

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Руководители семинара: д.т.н., проф. Алескеров Фуад Тагиевич, д.т.н., проф. Подиновский Владислав Владимирович.
Соруководитель семинара - д.т.н., проф. Миркин Борис Григорьевич,