109028, Москва,
Покровский бульвар, дом 11, каб. Т-614
(проезд: м. Тургеневская/Чистые пруды, Китай-город, Курская/Чкаловская)

почта: fes@hse.ru

Заместитель декана по научной работе Веселов Дмитрий Александрович
Reconsidering the Role of Research in Teaching-Oriented Higher Education System: The Case of Russia

Anna Panova, Maria Yudkevich.

In bk.: Teaching and Research in the Knowledge-Based Society: Historical and Comparative Perspectives. Vol. 23: Teaching and Research in the Knowledge-Based Society. Historical and Comparative Perspectives. Springer, 2022. P. 97-213.

Do Non-Interest Income Activities Matter For Banking Sector Efficiency? A Net Interest Margin Perspective

Kolade S. A., Semenova M.

Financial Economics. FE. Высшая школа экономики, 2022. No. WP BRP 87/FE/2022.

Состоялось очередное заседание общемосковского научного семинара "МАТЕМАТИЧЕСКИЕ МЕТОДЫ АНАЛИЗА РЕШЕНИЙ В ЭКОНОМИКЕ, БИЗНЕСЕ И ПОЛИТИКЕ"

Докладчик: Panos M. Pardalos (University of Florida)
Тема доклада: From Local to Global in Numerical Optimization (трансляция лекции из Нижнего Новгорода)

Аннотация:

Many optimization problems in different fields require the computation of solutions that are globally optimal. During the past decades, several new theoretical, algorithmic, and computational contributions have been proposed to provide global solutions for these problems. The purpose of this lecture is to provide a brief introduction to a spectrum of these topics.

Рабочий язык - английский.

Материалы:  Panos_GO2011.pdf

Заседание состоялось 5 октября 2011 года в 16.40 по адресу: 101990, Москва, Покровский бульвар, 11, Высшая Школа Экономики, корпус Д, аудитория Д-316.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Руководители семинара: д.т.н., проф. Алескеров Фуад Тагиевич, д.т.н., проф. Подиновский Владислав Владимирович, д.т.н., проф. Миркин Борис Григорьевич.