Fast Fourier solvers for the tensor product high-order FEM for a Poisson type equation

Zlotnik A.A., Zlotnik I.A.

Computational Mathematics and Mathematical Physics. 2020. Vol. 60. No. 2. P. 240-257.

Innovation Development: Review and Estimation of Heterogeneity

Myachin A. L.

In bk.: Proceedings of the 20th International Conference on Group Decision and Negotiation. Ryerson University, 2020. P. 22.1-22.10.

Matrix-vector approach to construct generalized centrality indices in networks

Aleskerov F. T., Yakuba V. I.

Математические методы анализа решений в экономике, бизнесе и политике. WP7. Высшая школа экономики, 2020. No. 2323.

Состоялось очередное заседание общемосковского научного семинара "Политическая экономика"

Тема доклада: "Who Defects First? Panel Survey Evidence on Preference De-Falsification and Change"
Докладчики: Henry Hale (George Washington University)
Рабочий язык: английский

Заседание состоялось 4.12.12 в  18.30  по адресу: г. Москва, улица Шаболовка, дом 26, корпус 4, аудитория  4322.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Руководители семинара: к.э.н., Захаров Алексей Владимирович, к.ф.-м.н. Сонин Константин Исаакович