Computational Complexity of SRIC and LRIC Indices

Shvydun S.

In bk.: Network Algorithms, Data Mining, and Applications. NET, Moscow, Russia, May 2018. Springer, 2020. P. 49-70.

On the dual and inverse problems of scheduling problems with minimizing the maximum job penalty

Alexander A. Lazarev, Вернер Ф., Правдивец Н. А.

Preprint 09/ 19, FMA, OvGU Magdeburg, 2019,. Preprint 09/ 19, FMA, OvGU Magdeburg, 2019,. Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg, 2019

Семинар "Политическая экономика": Johannes Abeler (University of Oxford) о причинах выдавать честную информацию в отчётности.

На семинаре "Политическая экономика" Johannes Abeler (University of Oxford) рассказал о том, почему многие люди предпочитают честную отчетность, вопреки обычным экономическим предположениям.

Тема: Determinants of preferences for honesty

Аннотация:

Reporting private information is a key part of economic decision making. A recent literature has found that many people have a preference for honest reporting, contrary to usual economic assumptions. In this paper, we investigate what determines these preferences. We experimentally measure preferences for honesty in a sample of children. We first document several correlations between a child’s reporting behaviour and parents’ characteristics. We then provide causal evidence on the effect of the social environment by randomly enrolling children in a year-long mentoring program. We find that, almost four years after the end of the mentoring program, mentored children are significantly more honest.

Совместный научный семинар "Политическая экономика" с Лабораторией исследования социальных отношений и многообразия общества РЭШ (ЛИСОМО РЭШ) и Международным центром изучения институтов и развития НИУ ВШЭ (МЦИИР ВШЭ) состоялся 1 октября 2019г.

Руководитель семинара: А.В. Захаров (НИУ ВШЭ), К.И. Сонин (НИУ ВШЭ, University of Chicago)