Influence of Countries in the Global Arms Transfers Network: 1950–2018

Shvydun S.

In bk.: Studies in Computational Intelligence. Vol. 882: Complex Networks and Their Applications VIII. Part 2. Springer, 2020. P. 736-748.

On the dual and inverse problems of scheduling problems with minimizing the maximum job penalty

Alexander A. Lazarev, Вернер Ф., Правдивец Н. А.

Preprint 09/ 19, FMA, OvGU Magdeburg, 2019,. Preprint 09/ 19, FMA, OvGU Magdeburg, 2019,. Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg, 2019

Семинар "Политическая экономика": Francesco Caselli (London School of Economics) о возможных альтернативах капиталистическим предприятиям в экономике.

На семинаре "Политическая экономика" Francesco Caselli (London School of Economics) сравнил свойства экономики, основанной на рабочих кооперативах, со свойствами (стандартных) экономик, основанных на капиталистических предприятиях.

Тема: Economic growth with worker cooperatives

Аннотация:

Persistent increases in inequality, together with stagnation of living standards for large sections of the population, have fuelled political support for alternatives to capitalist enterprises. In this paper we study the dynamic properties of an economy based on worker cooperatives, and compare them qualitatively and quantitatively with the properties of (standard) economies based on capitalist enterprises.

Совместный научный семинар "Политическая экономика" с Лабораторией исследования социальных отношений и многообразия общества РЭШ (ЛИСОМО РЭШ) и Международным центром изучения институтов и развития НИУ ВШЭ (МЦИИР ВШЭ) состоялся 15 октября 2019г.

Руководитель семинара: А.В. Захаров (НИУ ВШЭ), К.И. Сонин (НИУ ВШЭ, University of Chicago)