Conflict Measure of Belief Functions with Blurred Focal Elements on the Real Line

Lepskiy A.

In bk.: Belief Functions: Theory and Applications: 6th International Conference, BELIEF 2021, Shanghai, China, October 15–19, 2021, Proceedings. Vol. 12915. Springer, 2021. P. 197-206.

Свойства агрегированной квазигидродинамической системы уравнений гомогенной газовой смеси с общей регуляризующей скоростью

Злотник А. А., Федченко А. С.

Препринты ИПМ им. М.В. Келдыша. Институт прикладной математики им. М.В. Келдыша Российской академии наук, 2021. № 77.

Семинар "Политическая экономика": Raphaël Franck (Department of Economics, Hebrew University of Jerusalem) о влиянии дефицита рабочей силы на внедрение технологий и инновации.

На семинаре "Политическая экономика" Raphaël Franck (Department of Economics, Hebrew University of Jerusalem) рассказал о том, что дефицит рабочей силы положительно повлиял на формирование человеческого капитала.

Тема: Labor Scarcity, Technology Adoption and Innovation: Evidence from the Cholera Pandemics in 19th Century France

Аннотация:

To analyze the effect of labor scarcity on technology adoption and innovation, this study uses the differential spread of cholera across France in 1832, 1849 and 1854, before the transmission mode of this disease was understood. The results suggest that a larger share of cholera deaths in the population, which can be causally linked to summer temperature levels, had a positive and significant effect on technology adoption and innovation in agriculture in the mid-run but a negative and significant impact on technology adoption in industry in the short-run.  These results, which are not driven by migration, urbanization, religiosity or local financial intermediation, can be explained by the positive effect of labor scarcity on human capital formation.

Совместный научный семинар "Политическая экономика" с Лабораторией исследования социальных отношений и многообразия общества РЭШ (ЛИСОМО РЭШ) и Международным центром изучения институтов и развития НИУ ВШЭ (МЦИИР ВШЭ) состоялся 2 марта 2021 г.

Руководитель семинара: А.В. Захаров (НИУ ВШЭ), К.И. Сонин (НИУ ВШЭ, University of Chicago)