Recent Advances of the Russian Operations Research Society

Под науч. редакцией: F. T. Aleskerov, А. А. Васин.

Cambridge: Cambridge Scholars Publishing, 2020.

Discrete transparent boundary conditions for the equation of rod transverse vibrations

Gordin V. A., Shemendyuk A.

Applied Mathematical Modelling. 2020. Vol. 88. P. 550-572.

Analysis of Students’ Attitude towards Online Education

Egorova L. G., Torop V.

In bk.: New Perspectives in Science Education 9th Edition - International Conference (Florence, Italy, 19-20 March 2020). Filodiritto Publisher, 2020. P. 112-116.

Семинар "Политическая экономика": Энди Эггерс о стратегическом голосовании

На семинаре "Политическая экономика" Энди Эггерс (Nuffield College, Oxford University, UK) рассказал о о том, как стратегическое голосование варьируется в зависимости от типа избирателей. Изменяется ли стратегическое поведение в зависимости от возраста, образования, пола, уровня доходов или политической ориентации? Ответы могут быть важны для оценки того, насколько хорошо избирательная система представляет различные предпочтения в обществе. В докладе были введены новые подходы к измерению и сопоставлению стратегического голосования среди избирателей. На результатах недавних британских выборах не было найдено различий в стратегическом голосовании по уровню образования, но однако оказалось, что стратегическое голосование более характерно для избирателей постраше, чем для молодых, для богатых избирателей по сравнению с избирателями небольшого дохода, а также для левых более, чем для правых. В случае возраста и дохода разница в стратегическом голосовании усугубляет известное неравенство в политическом участии.

Докладчик: Andy Eggers (Nuffield College, Oxford University, UK)

Тема: "Who votes more strategically?

Аннотация:

Strategic voting is an important explanation for aggregate political phenomena, but we know little about how strategic voting varies across types of voters. Are richer voters more strategic than poorer voters? Does strategic behavior vary with age, education, gender or political leaning? The answers may be important for assessing how well an electoral system represents different preferences in society. We introduce a new approach to measuring and comparing strategic voting across voters that can be broadly applied given appropriate survey data. In recent British elections, we find no difference in strategic voting by education level, but we do find that older voters are more strategic than younger voters, richer voters are more strategic than poorer voters, and left-leaning voters are more strategic than right-leaning voters. In the case of age and income, the difference in strategic voting exacerbates known inequalities in political participation.

Совместный научный семинар "Политическая экономика" с Лабораторией исследования социальных отношений и многообразия общества РЭШ (ЛИСОМО РЭШ) и Международным центром изучения институтов и развития НИУ ВШЭ (МЦИИР ВШЭ) состоялся 22 мая 2018г.

Руководитель семинара: А.В.Захаров (НИУ ВШЭ), К.И. Сонин (НИУ ВШЭ, The University of Chicago Harris School of Public Policy)