Numerical method for 3D two-component isothermal compressible flows with application to digital rock physics

Balashov V., Savenkov E., Zlotnik A.

Russian Journal on Numerical Analysis and Mathematical Modelling. 2019. Vol. 34.

Анализ территориальных интересов стран в Баренцевом море

Алескеров Ф. Т., Демин С. С., Швыдун С. В.

В кн.: Труды IX Московской международной конференции по исследованию операций (ORM2018). Т. 2. М.: ООО «Макс Пресс», 2018. С. 443-447.

Семинар "Политическая экономика": Крис Берри об измерении лидерства

На семинаре "Политическая экономика" Крис Берри (University of Chicago) рассказал о методике RIFLE, которая позволяет количественно оценивать лидерские качества. RIFLE позволяет исследователям проверять нулевую гипотезу о отсутствии эффекта лидера, а также оценивать долю изменения в переменной результата, относящейся к лидерам, по сравнению с другими факторами. Чтобы показать возможности RIFLE, авторы продемонстрировали ее применение к мировым лидерам, губернаторам и мэрам США.

Докладчик: Chris Berry (University of Chicago)

Тема: "Leadership or Luck? Randomization Inference for Leader Effects"

Аннотация:

Anecdotal evidence suggests that some political leaders are more effective than others, causing better outcomes for their citizens. However, observed differences in outcomes between leaders could be attributable to chance variation. To solve this inferential problem, we develop RIFLE, a quantitative test of leader effects. RIFLE allows researchers to test a null hypothesis of no leader effect and also estimate the proportion of variation in an outcome variable attributable to leaders vs. other factors, and it provides more statistical power and more reliable inferences than other strategies. To demonstrate the substantive value of RIFLE, we implement it for world leaders, U.S. governors, and U.S. mayors and for several outcomes. RIFLE can be applied to virtually any setting with leaders and an objective outcome of interest, so its continued application should improve our understanding of where, when, and why leaders matter.

Совместный научный семинар "Политическая экономика" с Лабораторией исследования социальных отношений и многообразия общества РЭШ (ЛИСОМО РЭШ) и Международным центром изучения институтов и развития НИУ ВШЭ (МЦИИР ВШЭ) состоялся 31 мая 2018г.

Руководитель семинара: А.В.Захаров (НИУ ВШЭ), К.И. Сонин (НИУ ВШЭ, The University of Chicago Harris School of Public Policy)