Application of Special Function Spaces to the Study of Nonlinear Integral Equations Arising in Equilibrium Spatial Logistic Dynamics

Nikolaev M., Nikitin A. A., Dieckmann U.

Doklady Mathematics. 2021. Vol. 104. No. 4. P. 188-192.

Wilf Classes of Non-symmetric Operads

Cherkasov A. T., Piontkovski D.

In bk.: ISSAC '21: Proceedings of the 2021 on International Symposium on Symbolic and Algebraic Computation. July 2021. Association for Computing Machinery (ACM), 2021. P. 91-98.

Семинар "Политическая экономика": Эрен Арбатли о коллективной памяти и геноциде армян

На семинаре "Политическая экономика" Эрен Арбатли (ВШЭ) рассказал о том, что лояльность политической партии может быть выражением прочной социальной и культурной идентичности, передаваемой между поколениями на примере сасунских армян (Сасун - горный регион в Османской империи, расположенный в Восточной Турции), которые получили вооруженную поддержку от Армянской революционной федерации (АРФ) во время Великой резни в отношении армян в конце 19-го века. Эрен рассказал, что потомки сасунских мигрантов помнят о своем прошлом и не только чаще называют своих детей именами повстанцев из АРФ, которые помогали сасунцам, но и, скорее всего, будут голосовать за АРФД сегодня, хотя партия не проявляла активности в Армении в течение семи десятилетий советского правления.

Докладчик: Эрен Арбатли (ВШЭ)

Тема: Partisanship as Tradition: Critical Junctures, Collective Memory and Persistent Party Identification

Аннотация:

Party loyalty can be motivated by various forces. Sometimes it is driven by instrumental motives and ideological leanings. At other times, it is better viewed as an expression of more enduring social and cultural identities transmitted across generations. We study the case of Sasun Armenians to illustrate this latter view. Our paper traces the origins of long-term party identi cation to a critical juncture in the local history of Sasun, a mountainous region of the Ottoman Empire located in Eastern Turkey. During the Great Massacres against Armenians at the end of the 19th century, Armenian residents of Sasun received armed support from the Armenian Revolutionary Federation (ARF) to defend their villages from military attacks. With the help of the ARF rebels, survivors of the Armenian Genocide (1915-1917) from Sasun region settled in various villages in modern-day Armenia. We show that the descendants of Sasun migrants strongly embrace the local legacy of their ancestral contact with the ARF. They are not only more likely to name their children after the ARF rebels who helped Sasun people in their armed struggle but they also are more likely to vote for the ARF today, although the party was not active in Armenia during the seven decades of the Soviet rule.

Совместный научный семинар "Политическая экономика" с Лабораторией исследования социальных отношений и многообразия общества РЭШ (ЛИСОМО РЭШ) и Международным центром изучения институтов и развития НИУ ВШЭ (МЦИИР ВШЭ) состоялся 13 ноября 2018г.

Руководитель семинара: А.В.Захаров (НИУ ВШЭ), К.И. Сонин (НИУ ВШЭ, The University of Chicago Harris School of Public Policy)