Fast Fourier solvers for the tensor product high-order FEM for a Poisson type equation

Zlotnik A.A., Zlotnik I.A.

Computational Mathematics and Mathematical Physics. 2020. Vol. 60. No. 2. P. 240-257.

Analysis of Disputed Territories in the Barents Sea

Demin S. S., Shvydun S.

In bk.: Group Decision and Negotiation: A Multidisciplinary Perspective: 20th International Conference on Group Decision and Negotiation, GDN 2020, Toronto, ON, Canada, June 7–11, 2020, Proceedings. Vol. 388. Springer, 2020. P. 32-44.

On the dual and inverse problems of scheduling problems with minimizing the maximum job penalty

Alexander A. Lazarev, Frank Werner, Nikolay Pravdivets.

Preprint 09/ 19, FMA, OvGU Magdeburg, 2019,. Preprint 09/ 19, FMA, OvGU Magdeburg, 2019,. Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg, 2019

Семинар "Политическая экономика": Dimitrios Xefteris (University of Cyprus) о системе голосования с покупкой голосов.

На семинаре "Политическая экономика" Dimitrios Xefteris (University of Cyprus) рассказал о механизме покупки голосов при голосовании, который позволяет выявить интенсивность предпочтений.

Тема: Implementation by vote-buying mechanisms

Аннотация:

Simple majority voting does not allow preference intensities to be expressed. A vote-buying mechanism, instead, permits preference intensities to be revealed since each agent can buy any quantity of votes x to cast for an alternative of her choosing at a cost c(x) and the outcome is the most voted alternative. In the context of binary decisions, we characterize the class of choice rules implemented by vote-buying mechanisms. Rules in this class can assign any weight to preference intensities and to the number of supporters for each alternative.

Совместный научный семинар "Политическая экономика" с Лабораторией исследования социальных отношений и многообразия общества РЭШ (ЛИСОМО РЭШ) и Международным центром изучения институтов и развития НИУ ВШЭ (МЦИИР ВШЭ) состоялся 9 июля 2019г.

Руководитель семинара: А.В. Захаров (НИУ ВШЭ), К.И. Сонин (НИУ ВШЭ, The University of Chicago Harris School of Public Policy)