Application of Special Function Spaces to the Study of Nonlinear Integral Equations Arising in Equilibrium Spatial Logistic Dynamics

Nikolaev M., Nikitin A. A., Dieckmann U.

Doklady Mathematics. 2021. Vol. 104. No. 4. P. 188-192.

Wilf Classes of Non-symmetric Operads

Cherkasov A. T., Piontkovski D.

In bk.: ISSAC '21: Proceedings of the 2021 on International Symposium on Symbolic and Algebraic Computation. July 2021. Association for Computing Machinery (ACM), 2021. P. 91-98.

Семинар "Политическая экономика": Ольга Валисьева о связи между фрагментацией элит, природными ресурсами и экономическим ростом

На семинаре "Политическая экономика" Ольга Валисьева (Economics Research Institute, Far East RAS) рассказала о том, как различия в степени фрагментации элиты в автократии влияют на связь изобилия природных ресурсов и экономического роста в краткосрочной перспективе.

Докладчик: Olga Valisyeva  (Economics Research Institute, Far East RAS)

Тема: Varieties of Authoritarianism Matter: Elite Fragmentation, Natural Resources and Economic Growth

совместная работа с Alexander Libman (Ludwig-Maximilians-University of Munich, ICSID HSE)

Аннотация:

A broad literature suggests that political regimes matter for the growth effect of natural resources. However, while several studies have concentrated on the difference between democracies and autocracies in this respect, an important topic overlooked so far is the differences between varieties of authoritarian regimes. This study uses the political variation across sub-national regions of the Russian Federation under Vladimir Putin to understand how differences in the extent of elite fragmentation in autocracies affects the influence of resource abundance on the economic growth in the short run. We find that polities with fragmented elites underperform those with consolidated elites and link this effect to higher intensity of rent-seeking and higher costs of fights over rents due to the shorter time horizon of the elites.

Совместный научный семинар "Политическая экономика" с Лабораторией исследования социальных отношений и многообразия общества РЭШ (ЛИСОМО РЭШ) и Международным центром изучения институтов и развития НИУ ВШЭ (МЦИИР ВШЭ) состоялся 16 октября 2018г.

Руководитель семинара: А.В.Захаров (НИУ ВШЭ), К.И. Сонин (НИУ ВШЭ, The University of Chicago Harris School of Public Policy)