Study of russian households income differentiation with various inequality measures

V P Sirotin, K V Alexeeva.

Journal of Physics: Conference Series. 2021. No. 1784.

On the notion of Markov–up processes

Veretennikov A., Veretennikova M.

In bk.: Сборник материалов V-й Международной конференции по стохастическим методам: The 5th International Conference on Stochastic Methods (ICSM5). 23-27 November 2020, Russia, Moscow.. M.: RUDN, 2020. P. 219-223.

Extreme value analysis for mixture models with heavy-tailed impurity

Panov V., Morozova E.

math. arxive. Cornell University, 2021. No. 2103.07689.

27 мая 2021 г. в рамках магистерской программы «Статистический анализ в экономике» прошел очередной вебинар для студентов и выпускников «Технологии искусственного интеллекта как инструмент эффективного анализа цифровой экономики»

Докладчик: д.т.н., профессор Коваленко Андрей Петрович