Stability of numerical methods for solving second-order hyperbolic equations with a small parameter

Zlotnik A. A., Chetverushkin B. N.

Doklady Mathematics. 2020. Vol. 101. No. 1. P. 35-41.

Computational Complexity of SRIC and LRIC Indices

Shvydun S.

In bk.: Network Algorithms, Data Mining, and Applications. NET, Moscow, Russia, May 2018. Springer, 2020. P. 49-70.

On the dual and inverse problems of scheduling problems with minimizing the maximum job penalty

Alexander A. Lazarev, Вернер Ф., Правдивец Н. А.

Preprint 09/ 19, FMA, OvGU Magdeburg, 2019,. Preprint 09/ 19, FMA, OvGU Magdeburg, 2019,. Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg, 2019

Семинар "Политическая экономика": Этан Буэно де Мескита о стратегиях сдерживания

На семинаре "Политическая экономика" Этан Буэно де Мескита (University of Chicago) рассказал о теоретической модели кибервойны. В модели предполагается, что каждый из атакующих может атаковать защитника, но защитник наблюдает несовершенный сигнал, по которому он не может точно определить атакующего. Защитник может нанести ответный удар против одного или нескольких злоумышленников и хочет нанести ответный удар только против виновного. Авторы проанализировали возможные стратегии атакующих и защитников и описали их взаимодействие.

Докладчик: Ethan Bueno de Mesquita (University of Chicago)

Тема: "Deterrence with Imperfect Attribution"

Аннотация:

Motivated by recent developments in cyberwarfare, we study deterrence in a world where attacks cannot be perfectly attributed to attackers. In the model, each of n attackers may attack the defender. The defender observes an imperfect signal that probabilistically attributes the attack. The defender may retaliate against one or more attackers, and wants to retaliate against the guilty attacker only. We uncover an endogenous strategic complementarity among the attackers: if one attacker becomes more aggressive, that attacker becomes more “suspect” and the other attackers become less suspect, which leads the other attackers to become more aggressive as well. Improving the defender’s ability to detect attacks or identify the source of attacks can hinder deterrence and lead to more attacks, but simultaneously improving both detection and identification—in that some attacks which previously went undetected are now both detected and unambiguously attributed—always reduces attacks. Deterrence is improved if the defender can commit to a retaliatory strategy in advance, but the defender should not always commit to retaliate more after every signal.

Совместный научный семинар "Политическая экономика" с Лабораторией исследования социальных отношений и многообразия общества РЭШ (ЛИСОМО РЭШ) и Международным центром изучения институтов и развития НИУ ВШЭ (МЦИИР ВШЭ) состоялся 5 июня 2018г.

Руководитель семинара: А.В.Захаров (НИУ ВШЭ), К.И. Сонин (НИУ ВШЭ, The University of Chicago Harris School of Public Policy)