109028, Москва,
Покровский бульвар 11, Администрация департамента: офисы S1029, S1030; тел: +7(495) 772-95-90 *27172, 27173, 27174

Руководитель департамента Тарасов Александр Игоревич

PhD, Университет Штата Пенсильвания

Заместитель руководителя Серегина Светлана Федоровна
Хозяйство и общество: очерки понимающей социологии. Социология

Вебер М.

М.: Издательский дом НИУ ВШЭ, 2021.

Марксизм и либерализм о справедливости: философское обоснование и экономическая интерпретация

Сушенцова М. С., Мирошниченко М. А., Лымарь Ф. А.

Журнал экономической теории. 2021. Т. 18. № 1. С. 116-126.

Макроэкономические эффекты пандемии COVID-19 и перспективы восстановления экономики

Акиндинова Н. В., Баранов Э. Ф., Бессонов В. А. и др.

В кн.: XXII Апрельская международная научная конференция по проблемам развития экономики и общества. Издательский дом НИУ ВШЭ, 2021. С. 1-96.

Social Mobility And Preferences For Open Access Societies

Veselov D. A.

Basic research program. WP BRP. National Research University Higher School of Economics, 2021. No. 250/EC/2021.

Публикация Эрэна Арбатли в European Economic Review

Департамент теоретической экономики от всей души поздравляет доцента PhD, Эрэна Арбатли, с публикацией в международном реферируемом журнале(Q1) "European Economic Review", статьи "Sectarian aid, sanctions and subnational development".

Аннотация: Hezbollah, a Shia Islamist political party and militant group based in Lebanon, is believed to receive a significant amount of informal funding from Iran. In this paper we evaluate whether this funding has had any economically meaningful effect on subnational development in Lebanon. Since the amount of funding is not observed, we use Iranian oil rents and the intensity of sanctions against Iran as plausibly exogenous drivers of transfers to Hezbollah. Then, we leverage the well-established sectarian bias in Hezbollah’s spending to obtain conservative estimates of the direct effect of funding to Hezbollah. Studying the 1993-2010 period, we find a positive and economically significant relationship between Iranian oil windfalls and nighttime lights. This effect is significantly stronger in areas with greater concentration of Shia population. Also, nighttime lights are relatively lower in Shia areas than elsewhere during periods when sanctions against Iran intensified. These novel results attest to the non-negligible developmental effects of informal aid as well as how economic sanctions against donors might offset such effects.