109028, Москва,
Покровский бульвар, дом 11, каб. Т-614
(проезд: м. Тургеневская/Чистые пруды, Китай-город, Курская/Чкаловская)

Научный руководитель Сонин Константин Исаакович
Заместитель декана по научной работе Карабекян Даниел Самвелович
Digital Economy : Pocket Data Book

Abdrakhmanova G. I., Demyanova A., Dranev Y. et al.

M.: National Research University Higher School of Economics, 2019.

Инфляция и безработица

Кутепова Н. И.

В кн.: Макроэкономика. Сборник задач и упражнений : учебное пособие для академического бакалавриата. М.: Юрайт, 2019. Гл. 10. С. 130-141.

On the dual and inverse problems of scheduling problems with minimizing the maximum job penalty

Alexander A. Lazarev, Вернер Ф., Правдивец Н. А.

Preprint 09/ 19, FMA, OvGU Magdeburg, 2019,. Preprint 09/ 19, FMA, OvGU Magdeburg, 2019,. Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg, 2019

Совместный научный семинар ФЭН-МИЭФ c участием Марзины Ростек, University of Wisconsin-Madison

21 ноября в 15:10 на Покровском бульваре 11 состоялся совместный научный семинар ФЭН и МИЭФ с участием заслуженного профессора экономики из Висконсинского Университета в Мэдисоне Марзины Ростек, с темой доклада: "Exchange Design and Efficiency"
Область научных интересов г-жи Ростек распространяются на микроэкономические теории, вопросы дизайна рынков и финансов. Её работы опубликованы в таких журналах, как The American Economic Review, Econometrica, The  Review of Financial Studies,  The Journal of Economic Theory и других.

Аннотация:
In many markets, traders’ demands for an asset are contingent on the price of that asset alone rather than on the price of all assets they trade. We present a model based on the uniform-price double auction which accommodates arbitrary restrictions on cross-asset conditioning, including asset-by-asset market clearing (demand for each asset is conditioned on the price of that asset) and a single market clearing (demand for each asset is conditioned on the prices of all assets). If suitably designed, markets with limited demand conditioning are at least as efficient as a single market clearing for all traders and assets.