109028, Москва,
Покровский бульвар, дом 11, каб. Т-614
(проезд: м. Тургеневская/Чистые пруды, Китай-город, Курская/Чкаловская)

Научный руководитель Автономов Владимир Сергеевич
Заместитель декана по научной работе Карабекян Даниел Самвелович
2 октября – 30 октября
7 октября
Необходима регистрация
12 ноября – 23 ноября
10 октября – 19 октября
28 ноября – 14 декабря
Who Is Inclined to Hide the Truth: Evidence from Public Procurement

Yakovlev A. A., Tkachenko A., Rodionova Y.

International Journal of Public Administration. 2019. P. 1-13.

Некоторые особенности современного состояния макроэкономики

Энтов Р. М.

В кн.: Истоки: экономика — «мрачная наука»? . М.: Издательский дом НИУ ВШЭ, 2019. С. 169-240.

Международный семинар ФЭН с участием профессора Куок-Анх До, Институт политических ислледований, Франция

27 мая на Шаболовке в рамках международного исследовательского семинара факультета экономических наук состоялось выступление профессора Куок-Анх До из Института политических ислледований.
Научные интересы профессора Куок-Анх До охватывают область прикладных микротекстов, политическую экономику, экономику социальных сетей, экономику развития, экономическую историю и корпоративное управление. На исследовательском семинаре ФЭН Куок-Анх До презентовал совместное исследование на тему "Friendship Networks and Political Opinions: A Natural Experiment among Future French Politicians (with Yann Algan, Nicolo Dalvit, Alexis Le Chapelain and Yves Zenou).

Аннотация:  We study how friendship shapes students’ political opinions in a natural experiment. We use the indicator whether two students were exogenously assigned to a short-term “integration group”, unrelated to scholar activities and dissolved before the school year, as instrumental variable for their friendship, to estimate the effect of friendship on pairwise political opinion outcomes in dyadic regressions. After six months, friendship causes a reduction of differences in opinions by one quarter of the mean difference. It likely works through a homophily-enforced mechanism, by which friendship causes politically-similar students to join political associations together, which reinforces their political similarity. The effect is strong among initially similar pairs, but absent in dissimilar pairs. Friendship affects opinion gaps by reducing divergence, therefore polarization and extremism, without forcing individuals’ views to converge. Network characteristics also matter to the friendship effect.

Организаторы международного исследовательского семинара ФЭН: Александр Тарасов (Ph.D, руководитель Департамента теоретической экономики ФЭН НИУ ВШЭ), Левент Челик (Ph.D, доцент Департамента теоретической экономики ФЭН НИУ ВШЭ).